«Динамо» (Тбилиси) — «Пахтакор» (Ташкент) 4:0 (3:0)

Чемпионат СССР 1970 года. Класс «А». Высшая группа. Матч № 10.
20 мая 1970 года. 19-00. Тбилиси. Стадион «Локомотив». Ясно, 18 градусов. 25000 зрителей.
Судьи: Б.Соловьев, П.Демченко, Г.Еганян (все — Москва).
«Динамо»: Степания, Кантеладзе, Рехвиашвили (Читаури, 29), Челидзе (В.Коридзе, 46), Хинчагашвили, Петриашвили (к), Илиади, М.Мачаидзе, Бурджанадзе, Гавашели, Л.Нодия.
«Пахтакор»: Любарцев, Доценко, Штерн, Тургунов, Петухов, Иноятов (Якубов, 69), Варюхин, Юнусов, Мелкумов (Лобода, 79), Цыбин, Ибрагимов (к).

Штурм в дебюте.
«Динамо» (Тбилиси) — «Пахтакор» (Ташкент). 4:0 (3:0).
Тбилиси. Стадион «Локомотив». 25 000 зрителей.
20 мая. Ясно. 18 градусов,
Судьи Б. Соловьев, П. Демченко, Г. Еганян (все — Москва).
«Динамо»: Степания, Кантеладзе, Рехвиашвили (Читаури, 20) Челидзе (Коридзе, 46), Хинчикашвили, Петриашвили, Илиади, Мачаидзе, Бурджанадзе, Гавашели, Л. Нодия.
«Пахтакор»: Любарцев, Доценко, Штерн, Тургунов, Петухов, Иноятов (Якубов, 69), Варюхин, Юнусов, Мелкумов (Лобода, 79), Цыбин, Ибрагимов.
Голы: Гавашели (4), Илиади (5 и 82), Бурджанадзе (13).
Дублеры: 3:1. Голы: у тбилисцев — Амиранашвили, Коридзе (с 11-метрового), Церетели: у
ташкентцев — Фильцин.
Не прошло и 13 минут игры, как вопрос о победителе был решен: на электротабло горели
цифры «3» и «0».
Динамовцы, верные своей привычке с первых же минут ошеломить соперника, ринулись в атаку. Они прижали ташкентцев к воротам, легко и свободно распоряжаясь мячом.
На левом фланге Нодия стремительно прошел почти до лицевой линии и навесил на штрафную. Последовал точный удар головой Гавашели.
Не успела секундная стрелка обежать круг, как сильно пробил Бурджанадзе, мяч попал в защитника «Пахтакора», его подхватил Илиади и направил в ворота метров с 25. Любарцев среагировал, но удержать мяча не смог.
А спустя несколько минут ключ к воротам Любарцева подобрал Бурджанадзе, использовавший хороший пас капитана команды Петриашвили.
Якушин, некогда тренировавший тбилисское «Динамо», не мог не предвидеть стартового штурма соперников и, вероятно, предупреждал об этом своих защитников. Но они выглядели растерянными, действовали словно в замедленной съемке, и динамовцы без труда выходили на ударные позиции. Пассивным выглядел Любарцев, совсем не руководивший защитой, второй гол почти полностью на его совести.
«Динамо» выступало в обновленном составе. Не было не только пятерых «мексиканцев», но и вратаря Урушадзе (проходит курс лечения) и полузащитника Кутивадзе (небольшая травма).
Их места заняла динамовская молодежь. Вратарь Степания в матче с «Пахтакором» дважды по-яшински отбил опасные мячи и еще по крайней мере, раза четыре отводил опасные угрозы.
Защитники Читаури, Коридзе, вышедшие на замену, отнюдь не ослабили оборону. Хорошо проявил себя Хинчикашвили, который подобно Хурцилаве, совершил рейд с мячом через все поле и атаковал ворота. И совсем молодцами показали себя форварды Бурджанадзе и Мачаидзе.
Конечно, игра не велась в одни ворота. «Пахтакор» мог, особенно во втором тайме, «размочить» счет. Вместо этого он пропустил четвертый мяч, забитый Илиади со штрафного.
Б. Каменский.
(Наш обществ, корр.).

Газета «ლელო» («Лело», Тбилиси) от 23 мая 1970 года:

ახალგაზრდობა იმარჯვებს.
თბილისი. “ლოკომოტივის” სტადიონი. 20 მაისი.
“დინამო” (თბილისი) — “ფახთაქორი” (ტაშკენტი) — 4:0 (3:0).
“დინამო”: სტეფანია, კანთელაძე, რეხვიაშვილი (ჩიტაური), ჭელიძე (ქორიძე), ხინჩაგაშვილი, პეტრიაშვილი, ილიადი, მაჩაიძე, ბურჯანაძე, გავაშელი, ლ. ნოდია.
“ფახთაქორი”: ლიუბარცევი, დოცენკო, შტერნი, ტურგუნოვი, პეტეხოვი, ინოიატოვი (იაკუბოვი), ვარიუხინი, იუნუსოვი, მელქუმოვი (ლობოდა), ციბინი, იბრაჰიმოვი.
მსაჯი: ბ. სოლოვიოვი (მოსკოვი).
დუბლიორები — 3:1 “დინამოს” სასარგებლოდ. დინემოელთაგან გოლები გაიტანეს ამირანაშვილმა, ქორიძემ (11-მეტრიანი) და წერეთელმა, ტაშკენტელთაგან — ფილცევმა.
შეიძლება, ზოგიერთმა ფეხბურთის მოყვარულმა ეს მატჩი მეორეხარისხოვნად ჩათვალა და ამიტომ არ მოვიდა სტადიონზე. თბილისელებს აკლდათ ნაკრების 5 მოთამაშე და მეექვსეც — დაშავებული კუტივაძე, ტაშკენტის გუნდი _ გათამაშების ერთ-ერთი აუტსაიდერია და “წვეთობით” აგროვებს ქულებს. რა უნდა იყოს ასეთ მატჩში საინტერესო?
მაგრამ ვინც ასე ფიქრობდა _ შეცდა. შეცდა და დააკლდა საინტერესო ბრძოლით აღსავსე, სანახაობრივი მხრივ მდიდარ თამაშს, რომელიც თბილისის “დინამოს” ახალგაზრდა ფეხბურთელებმა გამართეს. მათ ხსნის არავითარი შანსი არ დაუტოვეს “ფახთაქორს”, ამ გუნდს კი “განახევრებულ” მეტოქესთან შეხვედრაში უდავოდ დაგეგმილი ჰქონდა ქულის მოპოვება. ისე, როგორც კიევში.
მთავარი ამბები დასაწყისში მოხდა. მე-4 წუთზე ნოდია სწრაფად გაიჭრა თავის ფლანგზე და კარის გასწვრივ გაგზავნა ბურთი, სადაც სტუმრების ორი მცველი “ნეიტრალურ” მოწმედ დაესწრო გავაშელის ზუსტ თავურ დარტყმას — 1:0.
გავიდა 2 წუთი და ლიუბარცევს მეორე ბურთის გამოტანა მოუხდა ბადიდან. ეს იყო მისი ყოვლად მიუტევებელი, ელემენტარული შეცდომის შედეგი. კუთხურიდან გათამაშებული ბურთი კარიდან საკმაო მოშორებით, დაახლოებით ოციოდე მეტრზე მოუვიდა ილიადის. ნახევარმცველმა დაარტყა კარში, ლიუბარცევმა მიიღო ბურთი და… გაუშვა.
მე-12 წუთზე “ფახთაქორის” კართან კუთხური იქნა მოწოდებული. მცველებმა ბურთის მოგერიება ვერ შეძლეს, პეტრიაშვილი გავიდა მათ შორის, გადააწოდა მარცხნივ და ბურჯანაძემ მესამე გოლით დაამთავრა ეს შეტევა.
ასეთი ანგარიში მატჩის დასაწყისში მოთავებულ საქმეს ნიშნავს. ეს სტუმრებმაც კარგად იგრძნეს, მაგრამ მათ სასახელოდ უნდა ითქვას, ამ უიმედო მდგომარეობაშიც კი არ შეუწყვეტიათ ბრძოლა.
სტეფანიას რამდენიმეჯერ მოუხდა საკმაოდ ძნელი ბურთის აღება.
შესვენების შემდეგ დინამოელები ერთხანს რთულ ვითარებაში აღმოჩნდნენ,. ჯერ ერთი, ტრავმების გამო მწყობრიდან გამოვიდა ორივე სტოპერი — რეხვიაშვილიც და ჭელიძეც. მერე თავდამსხმელები 15-20 წუთით გამოეთიშნენ ბრძოლას და თამაშის მთელი სიმძიმე დააწვა შუა და უკანა ხაზების მოთამაშეებს, რომლებიც თავს არ იზოგავდნენ ხიფათის ასაცილებლად.
შემდგომში ნოდია, გავაშელი, ბურჯანაძე ისევ აქტიურად ჩაებნენ თამაშში და ბურთმაც მაშინვე “ფახთაქორის” მხარეს გადაინაცვლა. 82-ე წუთზე ტაშკენტელთა მხარეს დაინიშნა საჯარიმო დარტყმა.
ილიადიმ ისე ოსტატურად “მოახვევინა” ბურთს, რომ ლიუბარცევმა იგი მხოლოდ ბადეში დაინახა.