«Локомотив» (Москва) — «Динамо» (Тбилиси) 0:1 (0:1)

Чемпионат СССР 1969 года. 1-я группа класса А. Предварительный турнир. 2-я подгруппа. Матч № 13.
14 июня 1969 года. 17-00. Москва. Стадион «Локомотив». 15 градусов. 12000 зрителей.
Судьи: И.Качар, Б.Швецов, Г.Пономарёв (все — Киев).
«Локомотив»: Шехов, Басалаев (Данилов, 46), Иванов, Гончаров, Зайцев, Беляков, Петров (к), Еремин (Шель, 67), Кох, Напреев, Димитриади.
«Динамо»: Урушадзе, Петриашвили, Кантеладзе, Хурцилава, Дзодзуашвили, Кутивадзе, Илиади, Асатиани, Метревели (к), Г.Нодия, Л.Нодия.
0:1 Зайцев — 15 (автогол)

Советский спортლელო (Лело)Вечерний Тбилиси

Газета «Советский спорт» (Москва) от 15 июня 1969 года:

КРАСИВО И УВЕРЕННО.
«Локомотив» (Москва) —«Динамо» (Тбилиси). 0:1 (0:1).
Москва. Стадион «Локомотив». 12 000 зрителей. 14 июня. 15 градусов.
Судьи И. Качар, Б. Швецов, Г. Пономарев (все — Киев).
«Локомотив»: Шехов, Басалаев (Данилов, 46), Иванов, Гончаров, Зайцев, Беляков,
Петров, Еремин (Шель, 67), Кох, Напреев, Димитриади.
«Динамо»: Урушадзе, Петриашвили, Кантеладзе, Хурцилава, Дзодзуашвили, Кутивадзе,
Илиади, Асатиани, Метревели, Г. Нодия, Л. Нодия.
Гол: Зайцев (15. в своя ворота)
Дублеры — 1:0. Гол: Давыдов.
Как известно, динамовцы Тбилиси не всегда удачно выступают на чужих полях.
Однако вчера динамовцы доказали, что и в гостях они могут играть не менее уверенно и красиво, чем дома.
Грузинские футболисты начали встречу легко и непринужденно, словом, так, как и подобает лидерам. Отлично владея мячом, они довольно красиво обыгрывали соперников почти на всех участках поля. Уже на 2-й минуте капитан динамовцев Метревели отлично выложил мяч Гиви Нодия, находившемуся у линии вратарской площадки, и лишь случайность не позволила тбилисцам добиться успеха. Через минуту по левому краю стремительно промчался Леван Нодия, но мяч после его удара пролетел чуть выше перекладины. Настойчивость гостей, подкрепленная высокой техникой и отличной физической подготовкой, не могла не принести плодов. На 15-й минуте Л. Нодия в очередной раз обыграл Басалаева и сильно прострелил вдоль ворот. К мячу устремились его брат Гиви и Зайцев. Первым подоспел москвич. Однако, пытаясь выбить мяч на угловой, Зайцев направил его в ворота.
Столь досадный гол не смутил москвичей. «Локомотив» перевел игру на половину поля тбилисцев, но хозяева поля очень медленно развивали наступление, позволяя соперникам стягивать в свою штрафную площадь до 7—8 человек. Не удивительно, что пробиться сквозь такой заслон было трудно. Лишь в середине тайма у ворот гостей возникли первые по-настоящему острые моменты, когда счет могли сравнять и Кох, и Напреев, и Димитриади. Но их подвела неточность.
Начало второго тайма было повторением первого. С той лишь разницей, что на этот раз динамовский штурм продолжался гораздо дольше и острее. Во второй половине встречи гости имели, наверное, не менее десяти верных возможностей забить гол. Хозяев поля выручал Шехов, да и сами тбилисцы часто били мимо цели.
Москвичи отвечали довольно редкими контратаками. Впереди у них выделялся, пожалуй, лишь Кох, но и он, оказавшись в «железных тисках» Хурцилавы, не смог спасти команду от поражения.
Г. ЛАРЧИКОВ.

Газета «ლელო» («Лело», Тбилиси) от 17 июня 1969 года:

თბილისელები ფორმაში არიან.
მოსკოვი. “ლოკომოტივის” სტადიონი. 14 ივნისი.
“ლოკომოტივი” (მოსკოვი) — “დინამო” (თბილისი) — 0:1 (0:1).
“ლოკომოტივი”: შეხოვი, ბასალაევი (დანილოვი), ივანოვი, გონჩაროვი, ზაიცევი, ბელისკოვი, პეტროვი, ერიომინი (შელი), კოხი, ნაპრეევი, დიმიტრიადი.
“დინამო”: ურუშაძე, პეტრიაშვილი, კანთელაძე, ხურცილავა, ძოძუაშვილი, კუტივაძე, ილიადი, ასათიანი, მეტრეველი, გ. ნოდია, ლ. ნოდია.
მსაჯი: ი. კაჩარი (კიევი).
დუბლიორები — 1:0 “ლოკომოტივის” სასარგებლოდ.
“ლოკომოტივი” დიდი ხანია II ქვეჯგუფის ერთპიროვნული აუტსაიდერია. გუნდი აშკარად სახიფათო მდგომარეობაში იმყოფება, მაგრამ გარკვეული პერსპექტივა მაინც აქვს დარჩენილი და სწორედ ახლა, როცა ახლოვდება ქვეჯგუფებში ბრძოლის ფინიში, როცა სულ რამდენიმე შეხვედრაა დარჩენილი II წრის დასასრულამდე, მას უკანასკნელი შანსები შემორჩა ამ პერსპექტივის სისრულეში მოსაყვანად.
მაგრამ რკინიგზელებმა თავიანთი ეს ერთ-ერთი ბოლო შანსი ვერ გამოიყენეს და დამარცხებულებმა დატოვეს მინდორი. უბრალოდ, ამ დღეს ისინი საგრძნობლად ჩამორჩებოდნენ თბილისის “დინამოს” შეტევის წარმოებაშიც, ტექნიკურ და ტაქტიკურ მომზადებაშიც, თამაშის საერთო კლასშიც. ერთადერთი, რაც არ შეესაბამება ძალთა შეფარდებას განვლილ შეხვედრაში, არის მინიმალური ანგარიში, რომლითაც გამარჯვება წილად ხვდათ თბილისელებს.
თბილისის “დინამო” ახლა მოსკოველი მაყურებლის განსაკუთრებული ყურადღების ობიექტს წარმოადგენს. ცხადია, რომ ეს გუნდი კიევის “დინამოს”, მოსკოვის “სპარტაკსა” და ცსკა-სთან ერთად მიმდინარე ჩემპიონატის ერთ-ერთ უმთავრეს ფავორიტს წარმოადგენს, ამდენად, მის თამაშსაც უნდა მივუდგეთ, როგორც გარკვეულ ეტალონს. თუ ამ პოზიციიდან ვიმსჯელებთ, თბილისელები მინდორზე, უპირველეს ყოვლისა, ყურადღებას იპყრობენ მაღალი ტექნიკით, ბურთის ფლობის სიმსუბუქით, ძალდაუტანლობით, სწრაფი ტემპით, მოთამაშეთა მოულოდნელი მანევრებით. დინამოელები გაცილებით სჯობდნენ თავიანთ მეტოქეებს. ეს ყველასთვის ცხადი იყო, მაგრამ ერთი სერიოზული ნაკლი მაინც შეიმჩნეოდა: ესაა ზედმეტად “მშვიდობიანი” განწყობა იმ მომენტებში, როცა დანდობაზე ფიქრიც კი ზედმეტია და ფეხბურთელმა აუცილებლად უნდა გაიტანოს გოლი. თბილისელები კი ამ დროს მხოლოდ თამაშობენ, თამაშობენ და შეტევის მთავარი ობიექტი — მეტოქის კარი თითქოს დავიწყებული აქვთ. მე არ მეგულება გუნდი, რომელიც ამდენ საგოლე მომენტს კარგავდეს თამაშში.
ისე კი, დინამოელები ძალიან ლამაზად თამაშობენ, თავისუფლად, გაშლილად, ხშირი დრიბლინგით. მათ ჯერ კიდევ მე-2 წუთზე შეეძლოთ ანგარიშის გახსნა, როცა გ. ნოდია სულ ახლოს აღმოჩნდა კარის წინ, მარტოდმარტო. მალე ძმის მაგალითს მიბაძა ლ. ნოდიამ და თავისი სწრაფი გარღვევა უზუსტო დარტყმით დაამთავრა.
ლ. ნოდია ამ დღეს საუკეთესოდ თამაშობდა. იგი მე-15 წუთზე ისევ გაიჭრა ფრთაზე, ჩააწოდა კართან, სადაც იყვნენ გ. ნოდია და ზაიცევი. ამ უკანასკნელმა “დაასწრო” ფორვარდს და ბურთის კუთხურზე გადაყვანის ცდისას საკუთარ კარში ჩაჭრა იგი.
და აი, მოკრძალებულ ანგარიშს დასჯერდა თბილისის “დინამო”, თუმცა მას შეეძლო კიდევ ქულა შეემატებინა თავისი აქტივისთვის დიდი ანგარიშით მოგებული მატჩებისთვის პრიზის მოსაპოვებლად. მაგრამ სტუმრებმა დაინდეს რკინიგზელთა გუნდი (უნდა აღინიშნოს შეხოვის საუცხოო თამაში) და არ გამოიჩინეს ის “სისასტიკე”, რომელიც ასეთ დროს საჭიროა.
ვ. პავლოვი (ტელეფონით, ჩვენი კორ.).

Газета «Вечерний Тбилиси» (Тбилиси) от 16 июня 1969 года:

Динамовцы Тбилиси играли в Москве со столичным «Локомотивом». В нынешнем сезоне динамовцы впервые выступали в столице и, надо сказать, оставили наилучшее впечатление. Весь матч проходил под знаком преимущества динамовцев. На 15-й минуте первого тайма после мощного удара Гиви Нодия мяч рикошетом от защитника москвичей Зайцева попадает в сетку ворот. 1:0 — ведет «Динамо». И если в дальнейшем гости не сумели увеличить счет, то в этом «вина» великолепно сыгравшего вратаря «Локомотива» Шехова.