«Динамо» (Москва) — «Динамо» (Тбилиси) 2:1 (2:1)

Чемпионат СССР 1966 года. Класс «А». 1-я группа. Матч № 30.
20 октября 1966 года. 18-30. Москва. Стадион «Динамо». Ясно, 11 градусов. 18000 зрителей. Электроосвещение.
Судьи: Е.Хярмс, И.Гуревич, Х.Каат (все — Таллин).
«Динамо» М.: Ракитский (Скоков, 46), Иванов, Мудрик, Штапов, Маслов, Аничкин (к), Вотоловский (Царев, 68), Бобков, Вшивцев, Авруцкий, Еврюжихин.
«Динамо» Тб.: Урушадзе, Сичинава, Челидзе, Петриашвили, Хартишвили, Рехвиашвили (Хуцишвили, 72), Илиади, Асатиани, Метревели, Яманидзе (к), Датунашвили.
1:0 Авруцкий — 16
2:0 Иванов — 33
2:1 Асатиани — 36

ОФИЦИАЛЬНЫЙ СУДЕЙСКИЙ ПРОТОКОЛ (ГАРФ, Фонд 9570, Опись 2, Дела 3061, 3062)

Газета «Советский спорт» (Москва) от 21 октября 1966 года:

Двадцать ярких минут.
«Динамо» (Москва) — «Динамо» (Тбилиси). 2:1 (2:1).
Москва. Стадион «Динамо». 20 октября. Ясно. 11 градусов. Электрическое освещение. 18 000 зрителей.
Судья Е. Хярмс; судьи на линии И. Гуревич и X. Каат (все — Таллин).
«Динамо» (Москва): Ракитский (Скоков — 46-я мин.), Иванов, Мудрик, Штапов, Маслов, Аничкин, Вотоловский (Царев — 68-я мин.), Бобков, Вшивцев, Авруцкий, Еврюжихин.
«Динамо» (Тбилиси): Урушадзе, Б. Сичинава, Челидзе, Рехвиашвили (Хуцишвили — 72-я мин.), Петриашвили, Хартишвили, Илиади, Асатиани, Метревели, Яманидзе, Датунашвили.
Как видно из составов, одноклубники вышли на поле без нескольких ведущих игроков. Яшин, Численко, Хурцилава вчера в составе сборной команды СССР начали подготовку к воскресной встрече со сборной ГДР.
Молодой Вотоловский при всем старании не смог полностью восполнить отсутствие Численко, в последнее время редко уходившего с поля без гола. И совсем плохо было москвичам без Яшина. Ракитский, появившийся в основном составе после долгого перерыва, действовал нервозно. Во всяком случае, гол, пропущенный москвичами, лежит на его совести.
Все три гола были забиты в течение 20 минут. Отрезок матча между 16-й и З6-й минутой, когда все это произошло, и был, пожалуй, самым интересным.
На 12-й минуте едва не открыл счет Авруцкий, не использовавший передачу с левого края. Тбилисцы попробовали сыграть на контратаках. Мяч после сильного удара Метревели пролетел чуть выше ворот. Но вот заработали наступательные пружины московской команды. Ошибся один из защитников тбилисской команды — Авруцкий выскочил вперед и без обработки мяча в упор пробил по воротам гостей. Шла 16-я минута. Второй гол москвичи забили со штрафного удара, который реализовал Иванов. Бил он, правда, издалека, но вряд ли Урушадзе виноват в пропущенном мяче. Он совершил какой-то непостижимый прыжок, однако мяч пулей просвистел в ворота, да с такой силой, что тут ше вылетал обратно. Это было на 33-й минуте. .
А спустя три минуты южане добились успеха. Ситуация как будто бы не предвещала особой опасности воротим москвичей. Ракитский то ли, понадеялся, что навесной мяч отобьют защитники, то ли, выходя вперед, в свете прожекторов потерял ориентировку, но как бы то ни было мяча не достал. Ворота оказались незащищенными, и Асатиани хладнокровно направил мяч в сетку.
Вот, пожалуй, и все, наиболее запоминающиеся эпизоды встречи одноклубников. Во втором тайме гости так и не сумели внести перелом в ход поединка. Их игра была временами сумбурной, во всяком случае, комбинационная мысль прослеживалась далеко не всегда. Москвичи пытались развить успех, но и у них не было хорошего организатора атак. Попытки Еврюжихина самолично забить гол не увенчались успехом. То мяч после его удара летел далеко в сторону от ворот, а то на его пути вставала мощная фигура Урушадзе. Даже Маслов под занавес матча решил пойти вперед, подавать угловые, но все было тщетно. Результат первого тайма остался без изменений.
В. Пахомов.
Дублеры — 1:0 в пользу москвичей.

Газета «ლელო» («Лело», Тбилиси) от 22 октября 1966 года:

კაპიტანს არ ჰქონდა მხარდაჭერა.
მოსკოვი. “დინამოს” სტადიონი. 20 ოქტომბერი.
“დინამო” (მოსკოვი) — “დინამო” (თბილისი) 2:1 (2:1).
მოსკოვი: რაკიტსკი (სკოკოვი), ივანოვი, მუდრიკი, შტაპოვი, მასლოვი, ანიჩკინი, ვოტოლოვსკი (ცარიოვი), ბობკოვი, ვშივცევი, ავრუცკი, ევრიუჟიხინი.
თბილისი: ურუშაძე, ბ. სიჭინავა, ჭელიძე, რეხვიაშვილი (ხუციშვილი), პეტრიაშვილი, ხართიშვილი, ილიადი, ასათიანი, მეტრეველი, იამანიძე, დათუნაშვილი.
მსაჯი ე. ჰიარმსი (ტალინი).
დუბლიორები — 1:0 მოსკოველთა სასარგებლოდ.
მატჩი ძველ მეტოქეთა შორის დაიწყო თბილისელთა საკამოდ აგრესიული, სწრაფი შეტევებით და ტრიბუნებზე მსხდომი 19 ათასი მაყურებელი მოელოდა, რომ ეს იერიში გარკვეულ ნაყოფს გამოიღებდა. მაგრამ გავიდა 10 წუთი და შეტევა თითქმის მთლიანად შეწყდა. მოსკოველებმა მაშინვე იგრძნეს, რომ მოწინააღმდეგის იერიში ვითარდებოდა მხოლოდ ცალმხრივად, მარცხენა ფლანგიდან, ხოლო ასათიანის მხრივ საპირდაპირო ფრთიდან მათ ხიფათი არ ელოდათ. ამიტომ გუნდმა გააძლიერა დაცვა იამანიძე-დათუნაშვილის საწინააღმდეგოდ და მალე თვითონ გადავიდა კონტრიერიშზე.
მართალია, თბილისელთა ნახევარმცველები კარგა ხანს აქტიურად თამაშობდნენ და შორი გადაცემებით წინ აგზავნიდნენ თავდამსხმელებს, მაგრამ ამ უკანასკნელთა სამოქმედო დიაპაზონი მაინც შეზღუდული იყო. მოგვიანებით ასათიანი გადაყვანილ იქნა ცენტრში და თავდასხმის თამაშიც შედარებით გაუმჯობესდა, მაგრამ მაინც არ იგრძნობოდა მთლიანობა და გუნდის კაპიტანს იამანიძეს არ ჰქონდა შესაფერისი მხარდაჭერა პარტნიორთა მხრივ.
ანგარიში გაიხსნა მე-16 წუთზე ისეთ ვითარებაში, როცა სრულიადაც არ ემუქრებოდა თბილისელებს გოლი. დაცვამ უხეში შეცდომა დაუშვა და ავრუცკის ოდნავადაც არ გასჭირვებია პირისპირ გასულიყო მეკარე ურუშაძესთან. Ffორ-ვარდის ეს გარღვევა, ბუნებრივია, დამთავრდა გოლით — 1:0. ამ მარცხს სტუმრები არ “გამოუფხიზლებია” და ინიციატივა კვლავინდებურად მოსკოველებს ეპყრათ ხელთ. 33-ე წუთზე თბილისელთა კარში შორი მანძილიდან დაინიშნა საჯარიმო დარტყმა. ივანოვმა მის წინაშე აღმართულ კედელში მოძებნა გზა ბურთისთვის და ყუმბარისებური დარტყმით ზევით მარცხენა კუთხეში გაგზავნა იგი. ურუშაძე უძლური იყო — 2:0.
თუ თბილისელთა მეკარე არ შეიძლება დავადანაშაულოთ ორივე გაშვებულ გოლში, საპასუხო ბურთი მოსკოველთა კარში მთლიანად მეკარე რაკიტსკის სინდისზეა. მან ყოვლად გაუმართლებლად დატოვა კარი და გამოვიდა წინ, რითაც ასათიანს საშუალება მიეცა გაექვითა ერთი გოლი — 1:2.
გამარჯვება, რა ანგარიშითაც უნდა ყოფილიყო იგი, ყოველმხრივ ხელს აძლევდა მოსკოველებს, ამიტომ მათ მეორე ტაიმში ვიტოლოვსკის ნაცვლად ცარიოვი გამოიყვანეს მინდორზე და გააძლიერეს დაცვითი რიგები. საწინააღმდეგო ცვლილება მოხდა თბილისელთა შორის, სადაც რეხვიაშვილის ნაცვლად კიდევ ერთი დავდამსხმელი იქნა შემოყვანილი — ხუციშვილი, მაგრამ ამ უკანასკნელმა ვერ შეძლო რაიმე გარდატეხის შეტანა თავდასხმის თამაშში. იამანიძე კიდევ და კიდევ ცდილობდა გამარჯვების რწმენა ჩაესახა თავის პარტნიორებში, მას კი არავინ დაუჭირა მხარი და ეს, პირველ ყოვლისა, უნდა ითქვას მეტრეველზე. 45 წუთის განმავლობაში იგი სულ 2-3-ჯერ ჩაება თამაშში, დანარჩენი დროის განმავლობაში კი მშვიდად უცდიდა მსაჯის საფინალო სასტვენს.
მოსკოველებმა დინჯი, გეგმიანი თამაშით შეძლეს კარის უხიფათობის დაცვა, თანაც მათ კიდევ ერთი გოლის გატანის რეალური შესაძლებლობა ჰქონდათ. აქ თავი გამოიჩინა ურუშაძემ, რომელმაც პირისპირ გასულ ევრიუჟიხინისგან აიღო თითქმის უიმედო ბურთი.
ზ. ჯაფარიძე (ტელეფონით, ჩვენი სპეც. კორ.).