«Динамо» (Тбилиси) — СКА (Ростов-на-Дону) 2:1 (1:0)

Чемпионат СССР 1964 года. 1-я группа класса «А». Матч № 13.
10 июля 1964 года. 20-00. Тбилиси. Стадион «Динамо». Пасмурно, 20 градусов. 65000 зрителей.
Судьи: А.Мугурдумов, В.Фролов, И.Качар (все — Киев).
«Динамо»: С.Котрикадзе, Б.Сичинава, Хурцилава, Зейнклишвили, Цховребов, Г.Сичинава, Петриашвили, Метревели, Баркая, Хуцишвили, Датунашвили (Апшев, 75).
СКА: Глухотко, Гетманов, Линяев, Кривобородов, Афонин, Шикунов, Андриенко, Матвеев, Понедельник, Чертков, Копаев.
1:0 Б.Сичинава — 39
2:0 Метревели — 64 (пен.)
2:1 Понедельник — 78

ОФИЦИАЛЬНЫЙ СУДЕЙСКИЙ ПРОТОКОЛ (ГАРФ, Фонд 9570, Опись 2, Дело 3010)

Советский спортლელო (Лело)Заря ВостокаВечерний Тбилиси

Газета «Советский спорт» (Москва) от 11 июля 1964 года:

На высоких скоростях.
«Динамо» (Тбилиси) — СКА (Ростов). 2:1 (1:0).
Тбилиси. Стадион «Динамо». 65.000 зрителей. 10 июля. Пасмурно. 20 градусов.
Судья А. Мугурдумов; судьи на линии В. Фролов и Качар (все — Киев).
«Динамо»: Котрикадзе — Б. Сичинава, Хурцилава, Зейнклишвили, Цховребов — Г. Сичинава, Петриашвили — Метревели, Баркая, Хуцишвили, Датунашвили (Апшев — 75-я мин.).
СКА: Глухотко — Гетманов, Линяев, Кривобородов, Афонин — Шикунов, Андриенко — Матвеев, Понедельник, Чертков, Копаев.
Ростовчане приехали в Тбилиси после крупной победы в Горьком над хорошо зарекомендовавшей себя в нынешнем сезоне «Волгой». Это обстоятельство с одной стороны, и возвращение Понедельника, игравшего за свой клуб первую после длительного перерыва встречу, с другой, послужили немалым раздражителем тбилисцев. Действительно, первые же атаки свои они повели в таком темпе что, казалось, выдержать его не удастся. Забегая вперед, замечу, что динамовцы до последней минуты легко вели игру на больших скоростях, потому, что находятся в отмененной спортивной форме. Очень острые атаки с флангов, в особенности, с правого, завершавшиеся, как правило, прострельными передачами вынудили ростовчан сначала сместить влево поближе к Гетманову Линяева, а затем еще оттянуть в оборону одного из нападающих. Быстро раскусив, что против них лишь трое атакующих, динамовцы стали решительнее подключать в атаки Б. Сичинаву, причем при этом не рискуя: и без него они не оставались у своих ворот в меньшинстве.
Моментов для взятия ворот у тбилисских форвардов было немало, но именно Б. Сичинава стал автором первого гола. Получив передачу от Баркая, он издали пробил в нижний угол так точно, что Глухотко был бессилен что-либо сделать.
Если в первом тайме ростовчане так и не сумели оправиться и не показали своих боевых качеств, то сразу же после перерыва в их игре появились активность и острота. Минут пятнадцать защитникам «Динамо» и Котрикадзе пришлось изрядно потрудиться, дабы отстоять неприкосновенность ворот.
Стало ясно, что гости не собираются отдавать очки без борьбы, но то, что произошло на 64-й минуте, определило исход встречи. Прорвавшегося к воротам Датунашвили снесли в штрафной площади, и Метревели реализовал 11-метровый. Правда, на следующей минуте ростовчане имели возможность свести разрыв в счете до минимума, но в последнее мгновение Хурцилава выбил мяч из-под ног прорвавшегося Линяева. На 78-й минуте перед воротами динамовцев оказался Понедельник. В борьбе с двумя защитниками он потерял мяч, но затем снова овладел им и пробил в нижний угол ворот.
Счет 2:1 в пользу динамовцев остался неизменным до конца. У победителей трудно кого-либо выделить. Все же хочется отметить очень удачно влившегося в ансамбль с опытными партнерами молодого нападающего Хуцишвили. Вчера он еще раз доказал, что ему по праву доверяют место в основном составе команды.
Дублеры: 1:0 в пользу «Динамо». Гол забил Апшев.
Г. Акопов.

Газета «ლელო» («Лело», Тбилиси) от 11 июля 1964 года:

Газета «ლელო» («Лело», Тбилиси) от 12 июля 1964 года:

კოლექტივიზმს მოაქვს გამარჯვება.
თბილისი. “დინამოს” სტადიონი. 10 ივლისი.
“დინამო” (თბილისი) — სკა (როსტოვი) — 2:1 (1:0).
სკა: გლუხოტკო, გეტმანოვი, ლინიაევი, კრივობოროდოვი, აფონინი, შიკუნოვი, მატვეევი, ანდრიენკო, პონედელნიკი, ჩერტკოვი, კოპაევი.
“დინამო”: კოტრიკაძე, ბ. სიჭინავა, ხურცილავა, ზეინკლიშვილი, ცხოვრებოვი, გ. სიჭინავა, პეტრიაშვილი, მეტრეველი, ბარქაია, ხუციშვილი, დათუნაშვილი (აფშევი).
მსაჯი: ა. მუგურდუმოვი (კიევი).
დუბლიორების მატჩი მოიგეს თბილისელებმა — 1:0. ბურთი გაიტანა აფშევმა.
გუშინდელ მატჩს უაღრესად დიდი მნიშვნელობა ჰქონდა ორივე გუნდისთვის და უნდა ითქვას, მეტოქეებმა მთელი თავიანთი შესაძლებლობით ითამაშეს. მაყურებელი მოწმე იყო ძალზე დაძაბული, მწვავე და საინტერესო ბრძოლისა.
ძლიერ მეტოქესთან მატჩი თბილისელებმა შესანიშნავად ჩაატარეს. საერთო მონდომებამ, ერთსულოვნებამ და კოლექტივიზმმა მათ მოუტანა დამსახურებული გამარჯვება. ანგარიში 38-ე წუთზე ზუსტი დარტყმით, დაახლოებით 30 მეტრის მანძილიდან, გახსნა ბ. სიჭინავამ. მეორე ტაიმში (მე-18 წუთი) მეტრეველმა ზუსტად გამოიყენა 11-მეტრიანი საჯარიმო დარტყმა — 2:0. ერთადერთი საპასუხო გოლის ავტორი როსტოველთა მხრივ იყო პონედელნიკი (79-ე წუთი).

აი, ასეთი ფეხბურთი!..
სურათი, რომელსაც ჩვენ აქ ვათავსებთ, თბილისის “დინამოსა” და როსტოვის არმიელთა გუნდის მატჩის დამთავრების შემდეგ გადაიღო ფოტოკორესპონდენტმა ო. თურქიამ.
უზომოდ დაღლილი, დაქანცული ფეხბურთელები ჯგუფად გადიოდნენ მინდვრიდან. ს. მეტრეველს მიუახლოვდა როსტოველთა მეკარე ა. გლუხოტკო (მათ ახლო მეგობრობა აქვთ მოსკოვის “ტორპედოში” ერთად ყოფნის დროიდან) და მხარზე მოხვია ხელი:
— სლავა, მეგობარო, ძალიან მომეწონა შენი თამაში დღეს. შეუდარებელი იყავი…
მეტრეველი საერთოდ მორიდებული კაცია, ამიტომ თითქოს მოუბოდიშა.
— პენალტის არ შეგდება არ შემეძლო ანატოლი!…
— ეგ რა სათქმელია! აბა რა უნდა გექნა!…
მართლაც, სლავა შეუდარებელი იყო ამ დღეს. მისი თამაში იმ ნავს მოგაგონებდათ, რომელიც გაავებულ ტელღებში წარმოუდგენლად მსუბუქად ტივტივებს და ნიავივით მიიწევს წინ. მიიწევს იქ, სადაც უფრო ძნელი და მძიმე ბრძოლაა. ტალღები. ეს შეიძლება, ცოტა არ იყოს, არ გახლავთ საფეხბურთო შედარება, მაგრამ ის, რაც მეტრეველს გადახდა კრივობოროდოვთან და განსაკუთრებით ლინიაევთან ბრძოლაში, სხვაგვარად არც შეიძლება იქნას ფორმულირებული. ლინიაევი გამოცდილი მცველია. მან კარგად შეატყო, რომ თბილისელთა მარჯვენა გარემარბი ჩინებულად ასრულებდა ტაქტიკურ დავალებას და სისტემატურად გაჰყავდა იგი ცენტრალური ზონიდან ფლანგზე, ამიტომ, ვინაიდან სხვა საშუალება აღარ იყო, ორივე რისტოველი მოთამაშე დაურიდებლად
მიმართავდა ისეთ “დამხმარე” საშუალებებს, როგორიცაა სარმა, ხელის კვრა, ხელით დაჭერა და ა.შ. გაიხსენეთ თუნდაც ის წუთი, როცა მეტრეველს ზედ კარის წინ გამოსდეს ფეხი კრიტიკულ მომენტში. წაიქეცი და პენალტიც გარანტირებულია! მაგრამ მეტრეველი არ წაიქცა იგი ჭეშმარიტი სპორტსმენია და ბრძოლა არ შეწყვიტა. ეს საფეხბურთო რაინდობაა.
შეიძლება ჩვენ გაგვიგრძელდა ლაპარაკი დინამოელთა მარჯვენა გარემარბზე. ისეთ თამაშში, როგორიც 10 ივლისს იყო, ძნელია ცალკეულ მონაწილეთა გამოყოფა, ვინაიდან თბილისელები იმ დღეს კეთილსინდისიერად, ერთგულად ასრულებდნენ მწვრთნელის მიერ დასახულ ამოცანებს. როგორც საერთო, ისე კონკრეტულ დავალებებს და მინდორზე პირველივე წუთებიდან მიღწეულ იქნა ის, რაც ჩვენს გუნდს ხშირად აკლია ხოლმე — კოლექტივიზმი. ინდივიდუალური მოქმედება, ცალკეულ მოთამაშეთა საშემსრულებლო ხელოვნება, მრავალრიცხოვანი, ურიცხვი დეტალი ფეხბურთის საფუძველია, მაგრამ თუ ეს ყველაფერი არაა თავმოყრილი ერთიან შემუშავებულ გეგმაში, თუ ფეხბურთელის თვითოეული მანევრი არ ქმნის კონტაქტს პარტნიორებთან, წარმატების მოპოვება ძალზე ძნელი საქმე ხდება.
თბილისელთა მდიდარი ტექნიკური შესაძლებლობანი განვლილ მატჩში მაქსიმალურად იყო დაფუძნებული კოლექტივიზმის პრინციპებს, ურთიერთმოქმედებათა კანონებს და ამიტომ ნახა მაყურებელმა უაღრესად საინტერესო, შინაარსიანი და დაძაბული ბრძოლით აღსავსე თამაში, სადაც წარმოუდგენლად მაღალი ტემპი, მძლავრი დინამიკა არ შემწყდარა არც ერთი წუთით. ასეთი მატჩები დიდ ხანს რჩება მეხსიერებაში და შესადარებელ ეტალონად იქცევა ხოლმე.
აიღეთ, თუნდაც, “დუელი” მ. ხურცილავასა და ვ. პონედელნიკს შორის. მატჩის ეს თავისებური ფრაგმენტი ერთ სანახაობად ღირდა, მაგრამ ხურცილავა ამ რთული ინდივიდუალური ამოცანის შესრულების პროცესში წამითაც არ გამოთიშულა საერთო ურთიერთდაზღვევას სხვა მცველებთან. ან გოლი, გატანილი ბ. სიჭინავას მიერ. ეს არ იყო შემთხვევითი ბურთი. “დინამოს” წინა ხაზის მოთამაშეებმა შექმნეს მომენტი (ასეთები შემდეგაც იყო), რომ მცველს შეძლებოდა გადამწყვეტი დარტყმების შესრულება და სიჭინავამ საუკეთესოდ შეუწყო თავისი “სოლო” ამ წამიერ მიზანსცენას.
ასეთ ძნელ მატჩში სულ ადვილი შესაძლებელი იყო დაბნეულიყო ახალგაზრდა მოთამაშე ე. ხუციშვილი. მაგრამ უახლოესი პარტნიორების — დათუნაშვილისა და ბარქაიას კოლექტიური თამაშის წყალობით ამ ფორვარდმაც მთელი სისრულით გამოავლინა თავისი შესაძლებლობანი. იგივე ითქმის ნახევარდაცვაზე, სადაც დაცვის ხაზიდან იქნა გადმოყვანილი გ. პეტრიაშვილი. ეს ხაზი (გ. სიჭინავა — გ. პეტრიაშვილი) სანიმუშო იყო მინდვრის ყველაზე საპასუხისმგებლო ნაწილში — ცენტრში.
როსტოვის არმიელთა გუნდი უცბად და თამამად შემოვიდა საბჭოთა ფეხბურთში და ასევე თამამად დაიმკვიდრა ადგილი მის ავანგარდში სულ რამდენიმე წლის მანძილზე. ამ კოლექტივში აღიზარდნენ უმაღლესი კლასის ფეხბურთელები, ბომბარდირები, შესანიშნავი ოსტატები და გუნდმა ეს ნათლად დაამტკიცა განვლილ მატჩში. ეს იყო ნამდვილი სანახაობითი, მრავალფეროვანი, მდიდარი ფეხბურთი.
და ჩვენ მთლიანად ვეთანხმებით თბილისის “დინამოს” ხელმძღვანელობას, რომელმაც არ გამოარჩია არც ერთი ფეხბურთელი და ყველა მათგანს დაუწერა
შეფასება “4”. ეჭვი არაა: ყველამ ითამაშა ერთნაირად კარგად, მონდომებით და კოლექტივმაც კოლექტიური შეფასება მიიღო — “კარგი”.
რ. ქორიძე.

Газета «Заря Востока» (Тбилиси) от 11 июля 1964 года:

Вчерашний матч динамовцев Тбилиси с армейцами Ростова с полным правом может быть отнесен к числу лучших, сыгранных хозяевами поля в нынешнем сезоне. Отличная физическая подготовка, позволившая динамовцам сразу же получить превосходство в скорости и сохранить его на протяжении всего матча, в сочетании с высокой техникой принесла динамовцам победу в этом интересном поединке.
Хотя счет был открыт лишь за 6 минут до перерыва, острые моменты у ворот гостей возникали на протяжении почти всего первого тайма. Автором гола стал защитник Б. Сичинава, не раз подключавшийся в атаки команды.
Если в первом тайме превосходство динамовцев было совершенно очевидно, то уже начало второго показало, что гости не намерены складывать оружие. Несколько атак, несколько угловых у ворот «Динамо», и Котрикадзе все время в работе. Но гол снова влетел в ворота ростовчан. Защитники сбили прорвавшегося Датунашвили и поплатились за это одиннадцатиметровым, который забил Метревели.
Армейцам удалось отквитать лишь один мяч. Сделал это Понедельник, воспользовавшийся секундным замешательством защитников. Со счетом 2:1 встречу выиграли динамовцы Тбилиси.
Команды выступали в таких составах: «Динамо» – Котрикадзе, Б. Сичинава, Хурцилава, Зеинклишвили, Цховребов, Г. Сичинава, Петриашвили, Метревели, Баркая, Хуцишвили, Датунашвили (Апшев), СКА – Глухотько, Гетманов, Линяев, Кривобородов, Афонин, Щикунов, Матвеев, Андриенко, Понедельник, Чертков, Копаев.

Газета «Вечерний Тбилиси» (Тбилиси) от 11 июля 1964 года:

Изголодавшиеся по большому футболу тбилисские болельщики многого ожидали от вчерашнего матча динамовцев с армейцами Ростова. И надо сказать, что ожидания в целом оправдались.
Игра началась без разведки, т. к. соперники уже одиннадцать раз встречались в матчах на первенство страны и отлично знают друг друга. Ростовчане увереннее разыграли дебют. Прочно завладев центром поля, они методически усиливали нажим на ворота динамовцев. Прошло минут 10 прежде чем хозяева поля наладили надежные связи между звеньями. Игра все чаще перемещается на половину гостей. Особенно активен Метревели, ставший организатором и душой атак. Ростовчане то и дело вынуждены выбивать мяч на угловой. Атака следует за атакой, но результата все нет. Удары тбилисских форвардов то слабы, то идут мимо цели. Даже ошибки вратаря гостей Глухотко заканчиваются благополучно для ростовчан. Тем не менее, динамовцы начинают настойчиво штурмовать ворота. За 6 минут до перерыва — великолепный удар вовремя подключившегося в атаку Б. Сичинава — и счет открыт! Оставшиеся до перерыва минуты тбилисцы проводят в обороне.
Начинается второй тайм, и на ворота гостей обрушивается новый шквал атак. Во время одной из них защитники сносят прорвавшегося на штрафную площадку с мячом Датунашвили. Метревели четко реализует пенальти — 2:0.
Ростовчане бросаются в ответное наступление. Особенно остро играет Понедельник. На 79-й минуте именно ему удается забить ответный гол в ворота тбилисцев. В оставшееся время счет не изменился. Одержав победу со счетом 2:1, тбилисцы переместились на четвертое место в турнирной таблица. Команды выступали в следующих составах: СКА — Глухотко, Гетманов, Линяев, Кривобородов, Афонин, Шикунов, Матвеев, Андриенко, Понедельник, Щерков, Копаев; «Динамо» — Котрикадзе, Б. Сичинава, Хурцилава, Зеинклишвили, Цховребов, Г. Сичинава, Петриашвили, Метревели, Баркая, Хуцишвили, Датунашвили (Апшев).