«Динамо» (Тбилиси) — ВВС (Москва) 1:5 (1:0)

Чемпионат СССР 1950 года. Группа I. Матч № 25.
4 августа 1950 года. 18-00. Тбилиси. Стадион «Динамо» им. Л.П.Берия. 30000 зрителей.
Судья: П.Белов (Ленинград).
«Динамо»: Маргания, ***, Дзяпшпа, Сарджвеладзе*, Антадзе, Гаришвили, ***, Панюков, Б.Пайчадзе (к) (Вардимиади, 60), Гогоберидзе*, Тодрия*.
ВВС: Акимов, Метельский*, Крыжевский* (к), ***, ***, ***, Федоров*, Шувалов, Анисимов, С.Джеджелава*, Оботов.

С разгромным счетом.
ВВС (Москва) — «Динамо» (Тбилиси — 5:1 (0:1).
Тбилиси. Стадион «Динамо» им. Л. П. Берия. 4 августа.
Судья: П. Белов (Ленинград).
На 2-й минуте игры после быстрой комбинация тбилисцев, Б. Пайчадзе прорывается в штрафную и сильным ударом отправляет мяч в ворота москвичей, которые защищает Акимов.
Таким образом, первая половина матча заканчивается со счетом 1:0.
На 2-й минуте второго тайма, из-за неверных и слабых действий вратаря Маргания и защитников, Анисимов (ВВС) забивает мяч головой. 1:1.
Москвичи лучше хозяев по всем параметрам – в быстроте обращения с мячом, усердии, скорости, организации и остроте атак.
Единственным исключением был Б. Пайчадзе, который сильно играл индивидуально и создавал хорошие комбинации. Но, при счете 2:1 в пользу гостей Б. Пайчадзе… заменяет Вардимиади (?!).
Вслед за этим Шувалов и Оботов забивают еще два мяча, а Гаришвили увеличивает счет в пользу москвичей (гол в свои ворота) и матч завершается с крупным счетом 5:1.
Вторую половину матча очень слабо сыграли Маргания, Дзяпшпа, Панюков.
Команде тбилисского «Динамо» следует как следует проанализировать это поражение.

დიდი ანგარიშით.
ვვს (მოსკოვი) — “დინამო” (თბილისი — 5:1 (0:1).
თბილისი. ლ. პ. ბერიას სახ. “დინამოს” სტადიონი. 4 აგვისტო.
მსაჯი: პ. ბელოვი (ლენინგრადი).
თამაშის მე-2 წუთზე თბილისელთა მძაფრი კომბინაცია და საჯარიმო მოედანში სწრაფად შეჭრილი ბ. პაიჭაძე ძლიერი გარტყმით ათავსებს ბურთს მოსკოველთა კარში, რომელსაც აკიმოვი იცავს.
ასე, ანგარიშით 1:0 მთავრდება მატჩის პირველი ნახევარი.
მეორე ტაიმის მე-2 წუთზე მეკარე მარღანიასა და მცველთა შეუთანხმებელი და უსუსური მოქმედების გამო ანისიმოვს (ვვს) თავური გარტყმით იოლი ბურთი გააქვს. 1:1.
მოსკოველები ყოველმხრივ სჯობნიან მასპინძელთ _ ბურთის სწრაფად დამუშავება-გადაცემაში, მონდომებაში, სისწრაფეში, იერიშთა ორგანიზებულებასა და შეტევის სიმწვავეში.
ერთადერთი მოედანზე ეს ბ. პაიჭაძე იყო, რომელიც ინდივიდუალურადაც ძლიერად თამაშობდა და კარგ კომბინაციებსაც ქმნიდა. როცა ანგარიში 2:1 იყო სტუმრების სასარგებლოდ ბ. პაიჭაძე… ვარდიმიადიმ შეცვალა (?!).
შემდგომში შუვალოვმა და ობოტოვმა კიდევ ორი ბურთი გაიტანეს, გარიშვილმა კი ეს ანგარიში მოსკოველთა სასარგებლოდ გაზარდა (გოლი საკუთარ კარში) და მატჩი დამთავრდა დიდი ანგარიშით 5:1 სტუმრების გამარჯვებით.
ძალზე სუსტად ჩაატარეს შეხვედრის მეორე ნახევარი მარღანიამ, ძიაბშპამ, პანიუკოვმა.
თბილისის “დინამოს” გუნდმა ამ წაგებას სათანადო ანალიზი უნდა გაუკეთოს.

Газета «კომუნისტი» («Коммунист», Тбилиси) от 5 августа 1950 года (пер. с груз.):

Футбол.
Вчера, 4 августа, в матче второго круга чемпионата нашей страны по футболу 1950 года в Тбилиси на стадионе «Динамо» имени Л. Берия встретились тбилисское «Динамо» и московская команда военно-воздушных сил («ВВС»).
В первом тайме тбилисцы энергично боролись и имели преимущество. Первая половина игры закончилась со счетом 1:0 в пользу «Динамо». Во втором тайме в ворота тбилисцев было забито пять мячей, при этом гости не пропустили ни одного гола.
Таким образом, матч завершился победой москвичей со счетом 5:1.

ფეხბურთი.
გუშინ, 4 აგვისტოს, ლ. ბერიას სახელობის თბილისის „დინამოს“ სტადიონზე ფეხბურთში ჩვენი ქვეყნის 1950 წლის პირველობის გათამაშების მეორე წრის მატჩში ერთმანეთს შეხვდნენ თბილისის „დინამოსა“ და მოსკოვის სამხედრო-საჰაერო ძალთა („ვვს“) გუნდები.
პირველ ტაიმში თბილისელები ენერგიულად იბრძოდნენ და უპირატესობაც ჰქონდათ. თამაშის პირველი ნახევარი დამთავრდა ანგარიშით 1:0 დინამოელთა სასარგებლოდ. მეორე ტაინში თბილისელთა კარში გატანილ იქნა ხუთი ბურთი, მოსკოველებს კი არც ერთი ბურთი არ მიუღიათ.
ამრიგად, მატჩი დამთავრდა მოსკოველთა გამარჯვებით, ანგარიშით 5:1.

Газета «ახალგაზრდა კომუნისტი» («Молодой коммунист», Тбилиси) от 5 августа 1950 года (пер. с груз.):

5 мячей за 45 минут.
Первую половину вчерашнего матча между тбилисским «Динамо» и московской командой ВВС выиграли тбилисцы (1:0).
На первых минутах второй половины матча А. Анисимов несильным ударом головой сравнивает счет,  при этом В. Маргания «не удосуживается» прыгнуть и пропускает легкий мяч. Через десять минут защитники «Динамо» упускают из внимания А. Оботова и получают второй мяч в ворота. У тбилисцев по какой-то причине Б. Пайчадзе заменяет Ю. Вардимиади и коллективная игра команды полностью разлаживается. Каждый игрок почувствовал себя самостоятельной единицей и стал действовать индивидуально. Защита заиграла особенно равнодушно и безответственно. Н. Дзяпшпа, Г. Гаришвили и их партнеры оставляли своих противников без всякого контроля. На 23-й минуте В. Шувалов забивает третий мяч, а вскоре после этого Маргания пропускает несильный и несложный удар Оботова. Гаришвили «округляет» общий счет красивым ударом головой… в сетку собственных ворот.
Такая безынициативная игра непростительна для тбилисского «Динамо». Если в предыдущем матче с московским «Спартаком» команда боролась коллективно и старательно, то прошедший матч провела на очень низком уровне. Непонятно, почему тренер выставил Г. Антадзе в качестве полузащитника и В. Панюкова — как нападающего, или почему он заменил лидера атаки Б. Пайчадзе?
Перед очередной встречей команда должна сделать серьезные выводы.
Б. Коркия.

5 ბურთი 45 წუთში.
თბილისის „დინამოსა“ და მოსკოვის ვვს-ის გუნდების გუშინდელი მატჩის პირველი ნახევარი თბილისელებმა მოიგეს (1:0).
მატჩის მეორე ნახევარში პირველივე წუთებში ა. ანისიმოვმა ნელი თავური დარტყმით ანგარიში გაათანაბრა, ვ. მარღანიამ „არ შეიწუხა“ თავი ნახტომისთვის და იოლი ბურთი გაუშვა. ათიოდე წუთის შემდეგ „დინამოს“ მცველებმა ა. ობოტოვი უყურადღებოდ დატოვეს და კარში მეორე ბურთი მიიღეს. თბილისელებმა ბ. პაიჭაძე რატომღაც ი. ვარდიმიადით შეცვალეს და ამის გამო გუნდმა კოლექტიურობა სრულიად დაჰკარგა. ყოველი მოთამაშე თავს დამოუკიდებელ ერთეულად გრძნობდა და ინდივიდუალურად მოქმედებდა. განსაკუთრებით გულგრილად და უპასუხისმგებლოდ ითამაშა დაცვამ. ნ. ძიაპშიპა, გ. გარიშვილი და მათი პარტნიორები ყოველგვარი კონტროლის გარეშე ტოვებდნენ მოწინააღმდეგეებს. 23-ე წუთზე ვ. შუვალოვმა მესამე ბურთი გაიტანა, ხოლო ცოტა ხნის შემდეგ მარღანიამ ობოტოვის ნელი, ადვილად ასაღები ბურთიც გაუშვა. საერთო ანგარიში გარიშვილმა „დაამრგვალა“ და ლამაზი თავური გარტყმით ბურთი… თავისი კარის ბადეში გაახვია.
თბილისის „დინამოსათვის“ ასეთი უნიათო თამაში მიუტევებელია. თუ კი წინა მატჩში მოსკოვის „სპარტაკთან“ გუნდი კოლექტიურად, მონდომებით იბრძოდა, ეს შეხვედრა მეტად დამალ დონეზე ჩაატარა. გაუგებარია, რატომ მანოიყვანა მწვრთნელმა გ. ანთაძე ნახევრადმცველად, ხოლო ვ. პანიუკოვი – შუამარბად, ან რატომ შეცვალა თავდასხმის ლიდერი ბ. პაიჭაძე?
ამ შეხვედრიდამ გუნდმა სერიოზული დასკვნები უნდა გქმოიტინოს.